A férfi szaporító szervrendszere

Nézzük meg, hogyan működik a férfiak szaporító szervrendszere, a genitális szervek!

A férfi nemi szervrendszer részei: a herezacskó, a benne található két here és két mellékhere, az ondóhólyag és az ondóvezeték, a prosztata, valamint a hímvessző.

A here egy tojás alakú páros szerv, amely a herezacskóban helyezkedik el. A herékben termelődnek a hímivarsejtek és a férfi nemi jellegekért felelős hormon, a tesztoszteron. Körülbelül 74 napba telik, míg a spermium éretté válik a pete megtermékenyítésére. További kb. 10 napot tölt a mellékherében, ahol elnyeri mozgékonyságát, amire nagy szüksége van, hogy elérjen a petesejthez. A mellékhere raktározza az érett spermiumokat, összeköti a herét az ondóvezetékkel. Az ondóhólyag és a prosztata váladéka biztosítja a spermiumok energia- és tápanyagellátását, védettségét az orgazmus során, támogatja mozgásukat, előrehaladásukat.

Szaperv

A férfi szaporító szervrendszer részei


Az egészséges megtermékenyítéshez elengedhetetlen az optimális spermatermelődés. A spermatermelő szervek épsége, működésük tökéletessége azonban  nem mindig elegendő. Az ondó minőségében (spermakép) lehetnek hiányosságok, ami hátráltatja a megtermékenyítést. Az ondóban az ondósejtek koncentrációja (a spermiumok száma az ondó 1 ml-ében), a spermiumok alakja, mozgékonysága meghatározó.

Ha valamilyen problémát észlelünk a spermatermelődésben, pl. kevés a spermiumszám,  lassú a spermiumok mozgása, vagy túl sok a sérült, rossz morfológiájú  spermium, érdemes először is körülnézni, mi okozhatja. Látványosan lehet segíteni, ha az ok a túlhajszolt életmód, rossz táplálkozás, vitaminhiány, helytelen öltözködés, és ezeket a tényezőket jó irányban változtatjuk. Léteznek ma már olyan vitaminok, amelyeket kimondottan a férfiak számára fejlesztettek ki, a spermatermelődés növelésére és mozgékonyságuk fokozására. Viszont az eredményre legalább 100 napot várni kell a szaporító szervrendszer működésének fent említett biológiai folyamata miatt.

 

Férfi hormonok szerepe az egészséges spermiumok termelődésében

Az agy fontos szerepet játszik a férfi szaporító szervrendszer működésének kontrollálásában.

Az agyalapi mirigy és a hipotalamusz ellenőrzik a férfi hormonok és a sperma termelődését. A két legfontosabb hírvivő hormon a luteinizáló hormon (LH), amely az agyalapi mirigyben termelődik és a here Leydig-sejtjeire hatva a tesztoszteron termelődését szabályozza, a másik a follikulus stimuláló hormon, amely a tesztoszteronnal együtt a here Sertolli sejtjeire hatva a spermiumok termelődését szabályozza.

A tesztoszteron a férfi nemi jelleg kialakításáért felelős hormon. Normális esetben a hormon 10–30 nmol/l mennyiségben van jelen a férfiak szervezetében. Az átlagosnál alacsonyabb érték kedvezőtlenül hat a megtermékenyítő képességre. Hatására csökken a nemi vágy, az erekció képessége és a spermiumok száma is. Sok esetben az alacsony tesztoszteronszint áll a meddőségi problémák hátterében.

 

Férfi Meddőség